Imprezy w Hiszpanii

Hiszpania to kraj pełen  folkloru, odrębnej – swoistej kultury, hiszpańskiego temperamentu.  W tym ogromie wrażeń każdy znajdzie coś dla siebie.

W każdym niemal mieście odbywają się w określonym czasie festyny i fiesty. Trwają nawet tydzień i potrafią Polaka przyprawić o zawrót głowy.

Do najbardziej znanych należą:

Fiesta – Tomatina – polega na bitwie dojrzałymi pomidorami. Odbywa się w miejscowości o nazwie Bunol, niedaleko Walencji. Pomidorami walczą wszyscy chętni. Ulice zamieniają się wtedy w pomidorową rzekę.

Festyn w miejscowości  Laza – Galicja –  Odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do wtorku. Ulice przemierzają przebrane postacie w maskach z uwiązanymi do paska krowimi dzwoneczkami. Uderzają oni przechodniów specjalnymi rózgami . Następnego dnia odbywają się potyczki z użyciem mąki, wody i żywych mrówek. Festyn kończy się we wtorek odczytaniem oślego testamentu.

Fiesta w Valencii – nosi nazwę Fallas de Valencia  lub Fiesta de Las Fallas.  Jest to pogański karnawał z udziałem ogromnych figur wykonanych przez dorosłych i dzieci. Odbywa się rokrocznie w marcu. Plan wydarzeń jest następujący:

Od początku marca zaczyna się wykonywanie pięknych figur . Do ich wykonania używa się kartonu, drewna, plastrów wosku. Figury te są olbrzymie i bardzo piękne. Codziennie o godz.

14.00 odbywają się pokazy huku i dymu.
15 marca odbywa się montowanie figur.
16 marca odbywają się nocne przemarsze  z udziałem orkiestr, koni. Zabawy trwają do rana.
17 marca mieszkańcy składają Matce Boskiej ofiary w postaci niezliczonej ilości kwiatów. Kwiaty te upinane są na drewnianej konstrukcji w kształcie stożka gdzie u góry umieszczona jest figura Matki Boskiej. Jest ona gigantycznych rozmiarów.
19 marca pali się wszystkie figury oprócz największej.

Fiesta Feria de Abri w Sevilli – to tydzień śpiewu i tańca z dużą ilością światła.

Fiesta  Semana  Santa  w Sevilli – procesje odbywają się w wielkim tygodniu Wielkanocy. Polegają na ogromnych paradach z użyciem świec. Mieszkańcy przebrani w starożytne stroje, kapoty ku -kluks -klanu wędrują ulicami miasta. Muzyka z procesji przeplata się z ze śpiewami, zabawą i pobytem w barach pubach do samego rana. Hiszpanie to katolicki naród łączący tradycje chrześcijańskie z zabawą.

Miasto słynące z fiest, koncertów i festiwali to San Sebastian. Warto tam zajrzeć o każdej porze roku.

Tradycją hiszpańską jest słynna na całym świecie

Corrida – polega na praktykowanej już od średniowiecza walce byków. Amatorzy tego typu rozrywki muszą mieć mocne nerwy. Jest ona bardzo popularna, aczkolwiek niektóre miasta ze względów humanitarnych zakazały jej praktykowania. Większość Hiszpanów nie popiera tej decyzji. Corrida została już mocno zakorzeniona w tradycji hiszpańskiej.

Tradycyjna gonitwa byków w Pampelunie. Każdy może brać udział w tej gonitwie. Wymagana jest mocna psychika i szybkie nogi. Można porównać ją ze sportem ekstremalnym. Każdy biorący w niej udział bierze na siebie całą odpowiedzialność. Nie jest to bezpieczna zabawa. Można zostać w niej mocno poszkodowanym przez rozjuszonego byka. Zawsze istnieje możliwość  obserwacji gonitwy z okien budynków stojących na trasie gonitwy.

Dla turystów ceniących sobie bardziej wyrafinowaną rozrywkę muzea oferują dzieła znakomitych artystów hiszpańskich typu: El Greco, Salvador Dali, a także literatów: Lorc, Cervantes, Ernest Hemingway.

Podziwiać można także dzieła architektoniczne w Andaluzji, są to przepiękne budowle mauretańskie.

Projekty architektoniczne Gaudiego wzbudzają zachwyt wszystkich architektów świata.

Jest sporo darmowych wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, kin,  dyskusji.  O wszystkich tych wydarzeniach informują nas strony internetowe:

www.Sindinero.org.

www.Forfree.Cat

blogs.Lavanguardia.es

Więcej informacji o Hiszpanii w poniższych linkach:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *